Hem / Nyheter från Distriktet / Information om slutspel Distriktsmästerskapen

Distriktsmästerskapen 21-22 U16 F16 U15 U14

Info om slutspel i Distriktsmästerskapen 2021-2022 i U16, F16, U15 och U14.

 

I U16 får vi gratulera final lagen Djurgårdens IF, Flemingsbergs IK, IFK Täby HC och Sollentuna HC.

Plats och tider kommer inom kort, slutspelt kommer spelas helgen vecka 4.

Bifogar slutspelsträd i bifogad dokument.

 HÄR

I F16 går alla lag till ett slutspel, men där är det en match kvar och vi inväntar den innan slutspelet fastställs. Se bifogat spelschema som är preliminärt.

Slutspelet kommer spelas helgen vecka 4, 2022 i Folkets hall i Nynäshamn med Nynäshamns IF som arrangör.

Bifogar slutspelsträd i bifogad dokument, preliminärt.

 HÄR

I U15 spelar man helgen vecka 47(omlottnings vecka i SHC), alla arrangörs klubbar har under fredagen fått mail.

Info om vilka ishallar och tider kommer inom kort, spelas i en rak serie alla möter alla, ingen OT eller straffar.

Nedan ses vilka lag som kvalificerat sig till samtliga slutspel :

 A-slutspel: Flemingsbergs IK, Djurgårdens IF, Viggbyholms IK, Nacka HK och Järfälla HC.

B-slutspel: IFK Täby HC, Solna SK, Vallentuna Hockey, Trångsunds IF och IFK Tumba.

C-slutspel: AIK, Haninge Anchors HC, Tyresö Hanvikens SK, Mälarö Hockey och SDE HF.

D-slutspel: Boo HC, Huddinge IK, Lidingö Vikings HC, Sollentuna HC och Hässelby Kälvesta HC.

E-slutspelIFK Österåker Vikings HC, MB Hockey, Älta IF, Värmdö HC och Göta Tranebergs IK.

 I U14 spelar man helgen vecka 47(omlottnings vecka i SHC), alla arrangörs klubbar har under fredagen fått mail.

Information om vilka ishallar och tider kommer inom kort, spelas i en rak serie alla möter alla, ingen OT eller straffar.

Nedan ses vilka lag som kvalificerat sig till samtliga slutspel i U14:

 A-slutspel: Göta Tranebergs IK, Djurgårdens IF, SDE HF, AIK och IFK Täby HC.

B-slutspel: Järfälla HC, Boo HC, Flemingsbergs IK, IFK Tumba och Nacka HK.

C-slutspel: Huddinge IK, Brinkens IF, Mälarö Hockey, Väsby IK och Tyresö Hanvikens SK.

D-slutspel: Vallentuna Hockey, Älta IF, Haninge Anchors HC, Tullinge TP och Sollentuna HC.

E-slutspel: Spånga Hockey, Värmdö HC, Lidingö Vikings HC, Viggbyholms IK och Hässelby Kälvesta HC.

 

Mer information kommer inom närmsta tiden

Svensk ishockeys huvudsponsor
  • Logo Svenska Spel
Samarbetspartners
  • Logotyp CCM
  • Logo Scandic