Hem / Nyheter från Distriktet / Info inför PZ och DM slutspel vecka 47

Info inför PZ och DM slutspel vecka 47

Lite information för kommande PZ(U13-U14) samt DM slutspelshelg, helgen vecka 47.

 

I PZ fick vi in anmälningar så vi har 4 grupper med 7 lag i U13 och en grupp med 6 lag i U14.

Inga PZ/FZ, för U15, U16 eller F16 då det var för få anmälningar.

1x10 min matcher, rullande tid, spelregler för U12 på zonspel.

Sen nedan grupperna och arrangörerna i grov markerad text.

 

              U13 PZ Grupp 1                           U13 PZ Grupp 2                  U13 PZ Grupp 3

                                                                                                                                                                  

ARR:     Haninge Anchors HC Lila            MB Hockey                        Tyresö Hansvikens SK röd

              Sollentuna HC röd                       Hässelby Kälvesta HC         Trångsunds IF

              Värmdö HC vit                             Huddinge IK röd                  Vallentuna Hockey vit

              Sundbybergs IK                            Huddinge IK vit                   Haninge Anchors HC svart

              Brinkens IF vit                              Haninge Anchors HC vit     Värmdö HC blå

              Huddinge IK svart                        Sollentuna HC vit                Vallentuna Rangers vit

              Vallentuna Hockey röd                Väsby IK HK grön                IFK Tumba vit

 

 

U13 PZ Grupp 4

 

U14 PZ Grupp 1

       

ARR:

Brinkens IF röd

 

FOC Farsta/Trångsunds IF vit

 

Väsby IK HK vit

 

FOC Farsta/Trångsunds IF blå

 

FOC Farsta

 

Väsby IK HK grön

 

Huddinge IK blå

 

Väsby IK HK vit

 

Vallentuna Rangers blå

 

MB Hockey röd

 

Tyresö Hansvikens SK vit

 

MB Hockey vit

 

IFK Tumba röd

   

 

Denna helg spelas även slutspelen för Distriktsmästerskapen i U14 och U15.

 

I U15 distriktsmästerskap slutspel spelas helgen vecka 47(några matcher fredagen).

Alla matchtider ligger och samtlig arrangörer är beredda att kör igång.

Matchtider och ishallar ligger ute på swestats.se : https://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/12391

Nedan ser ni vilka lag som kvalificerat sig till samtliga slutspel, grovmarkerat är arrangörs klubb:

 

A-slutspel: Flemingsbergs IK, Djurgårdens IF, Viggbyholms IK, Nacka HK och Järfälla HC.

B-slutspel: IFK Täby HC, Solna SK, Vallentuna Hockey, Trångsunds IF och IFK Tumba.

C-slutspel: AIK, Haninge Anchors HC, Tyresö Hanvikens SK, Mälarö Hockey och SDE HF.

D-slutspel: Boo HC, Huddinge IK, Lidingö Vikings HC, Sollentuna HC och Hässelby Kälvesta HC.

E-slutspel:  IFK Österåker Vikings HC, MB Hockey, Älta IF, Värmdö HC och Göta Tranebergs IK.

 

I U14 distriktsmästerskap slutspel spelas helgen vecka 47(några matcher fredagen).

Alla matchtider ligger och samtlig arrangörer är beredda att kör igång.

Matchtider och ishallar ligger ute på swestats.se : https://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/12403

Nedan ser ni vilka lag som kvalificerat sig till samtliga slutspel grovmarkerat är arrangörs klubb:

 

A-slutspel: Göta Tranebergs IK, Djurgårdens IF, SDE HF, AIK och IFK Täby HC.

B-slutspel: Järfälla HC, Boo HC, Flemingsbergs IK, IFK Tumba och Nacka HK.

C-slutspel: Huddinge IK, Brinkens IF, Mälarö Hockey, Väsby IK och Tyresö Hanvikens SK.

D-slutspel: Vallentuna Hockey, Älta IF, Haninge Anchors HC, Tullinge TP och Sollentuna HC.

E-slutspel: Spånga Hockey, Värmdö HC, Lidingö Vikings HC, Viggbyholms IK och Hässelby Kälvesta HC.

 

Finalspelet för F16 och U16 går helgen vecka 4, 2022.

Med Nynäshamns IF och Djurgårdens IF som arrangörer.

Svensk ishockeys huvudsponsor
  • Logo Svenska Spel
Samarbetspartners
  • Logotyp CCM
  • Logo Scandic