Hoppa till sidans innehåll

TV-pucken 2017

22 AUG 2017 13:06
Idag presenterades spelartrupperna till TV-pucken 2017, som spelas i Göteborg 1-5 november.
  • Uppdaterad: 29 AUG 2017 13:00

Stockholm Nord

Målvakter

1. Jesper Vikman AIK
2. Oliver Håkanson Göta Traneberg
3. Carl Malmqvist AIK

Försvarare

4. Isak Möllerstedt AIK
5. Tim Welin AIK
6. Max Dandanell AIK
8. Gustav Stjernberg SDE
10. William Ericsson AIK
13. Axel Kumlin (C) Frölunda HC
11. Tim Wikström SDE

Anfallare

7. Oscar Sohrner (A) IFK Täby HC
9. Filip Barklund (A) AIK
12. Elliot Ekefjärd SDE
14. Oliver Munck SDE
15. Jeremias Lindevall IFK Täby HC
16. Linus Mattisson IFK Täby HC
17. Emanuel Hansen SDE
18. Martin Arpe IFK Täby HC
19. Alex Ånnhagen AIK
20. Norton Åbom SDE
21. Henrik Hallberg SDE
22. Linus Petersson SDE
23. Benjamin Persson AIK

Ledare

Jörgen Hägg Huvudtränare
Mikael Holstein Ass tränare
Håkan Spännar Ass tränare/ Fysioterapeut
Robin Blidstrand Målvaktstränare
Mats Modén Material
Camilla Blomstrand Lagledare

Stockholm Syd

Målvakter

1. William Gramme Huddinge IK
2. Emil Holmström Örebro Hockey
3. Sebastian Trygg Djurgårdens IF

Försvarare

4. Kevin Bergkvist Djurgårdens IF
5. Filip Bratt Djurgårdens IF
6. Erik Kristiansson Nacka HK
7. Nils Strandberg Sarén Djurgårdens IF
8. Filip Lundqvist Haninge Anchors
10. Dennis Wennerholm Nacka HK
11. Lucas Ölvestad Djurgårdens IF

Anfallare

9. Samuel Lindecrantz Nacka HK
12. Jonathan Andersson Djurgårdens IF
13. Alexander Holtz (C) Djurgårdens IF
14. Charlie Berglund Djurgårdens IF
15. Adam Björklund Djurgårdens IF
16. William Eklund Djurgårdens IF
17. Markus Gustafsson Red Bull Salzburg
18. Alex Korpela Djurgårdens IF
19. Kim Miller Djurgårdens IF
20. Patrik Molin Björk Djurgårdens IF
21. Wiktor Nilsson Nacka HK
22. Linus Unger Haninge Anchors
23. Gabriel Åhs Djurgårdens IF

Ledare

Magnus Welin Huvudtränare
Torbjörn Hamlin Ass tränare
Magnus Ericsson Målvaktstränare
Dennis Schirmer Fysioterapeut
Martin Johansson Material 
Karin Karlström Lagledare

Ett stort grattis till alla uttagna och lycka till!

Nu i helgen spelas en turnering i Åkersberga där Nord och Syd kommer möta Skåne, Uppland, IFK Täby och Vallentuna BK.

Mer rapporter inför TV-pucken kommer dyka upp under hösten.

Skribent: Marcus Bojling
Epost: Adressen Gömd

 

Partners

ccm_250px 

             

 

 

Postadress:
Stockholms Ishockeyförbund
Tjurhornsgränd 6, 3 tr
121 63 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-556 716 60
Fax: 08-722 01 41
E-post: This is a mailto link

Se all info