Hoppa till sidans innehåll

DM och Pojkar Z

20 NOV 2018 09:08
Det drar ihop sig till både distriktsmästerskap och poolspel i serien pojkar Z!
  • Skapad: 20 NOV 2018 09:08

DM

Nu till helgen inleds distriktsmästerskapet för Flickor A, U15 och U14.

Spelschema hittar ni på respektive åldersgrupp på länken: http://stats.swehockey.se
Nedan ser ni alla spelplatser och arrangörer för de olika slutspelen.

Lycka till alla lag, så ses vi ute på arenorna!

Spelorter med arena och arrangerande förening:

Flickor A DM Torvalla Ishall, Haninge Anchors HC

U15 DM A-slutspel Ekhallen, Värmdö HC
U15 DM B-slutspel Från Stan Hallen, Spånga IS
U15 DM C-slutspel Björkängshallen, Huddinge IK
U15 DM D-slutspel Visätarhallen, Flemingsbergs IK
U15 DM E-slutspel Matcher mellan FOC Farsta och IFK Tumba

U14 DM A-slutspel Tibblehallen, IFK Täby
U14 DM B-slutspel Ishuset/Roplanhallen, IFK Tumba
U14 DM C-slutspel Danicahallen/Vilundaparkens Ishall/Segeltorpshallen, Brinkens IF/Väsby IK HK/Segeltorps IF
U14 DM D-slutspel Stora Mossen/JM Hallen, Göta Tranebergs IK
U14 DM E-slutspel Farsta Ishall, FOC Farsta

Pojkar Z

Under helgen 24-25 november kommer ett antal poolspel att spelas runt om i Stockholm.
Pojkar Z innebär spel 3 mot 3 + målvakt i zonspel 1x10 minuters matcher, alla möter alla med speedhockey.
Kom ut och titta på arenorna och se era lag ha en riktigt rolig hockeydag!

Om man inte är med denna helg och inte anmäld sedan tidigare, så kan man anmäla sig till helgen vecka 4, 2019.
Då tillkommer även U14 så då är det åldrarna U11-U14 som gäller, anmälan görs till This is a mailto link

Matchtider hittar nu på: http://stats.swehockey.se

Spelorter med arena och arrangerande förening:

U13 PZ poolspel.

Grupp 1 24/11 Österåkers Sportcentrum arrangör IFK Österåker Vikings HC
Grupp 2 24/11 Tulehallen arrangör Sundbybergs IK
Grupp 3 24/11 Farsta Ishall arrangör FOC Farsta

U12 PZ poolspel.

Grupp 1 24/11 Bioteriahallen arrangör IK Waxholm
Grupp 2 25/11 Danicahallen arrangör Brinkens IF
Grupp 3 24/11 Nacka Ishall arrangör Nacka HK
Grupp 4 24/11 Childhoodhallen arrangör Lidingö Vikings HC

U11 PZ poolspel.

Grupp 1 25/11 Stortorpshallen arrangör Trångsunds IF
Grupp 2 24/11 SVEAB Anex arrangör Sollentuna HC
Grupp 3 24/11 Saltsjöbadens Ishall arrangör Saltsjöbadens IF
Grupp 4 24/11 Tigerbalsamhallen arrangör SDE HF

Skribent: Marcus Bojling
Epost: Adressen Gömd

 

Partners

ccm_250px 

             

 

 

Postadress:
Stockholms Ishockeyförbund
Tjurhornsgränd 6, 3 tr
121 63 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-556 716 60
Fax: 08-722 01 41
E-post: This is a mailto link

Se all info